Features
- Rated capacities: 5 kg – 500 kg
- 17-4PH stainless steel construction for enhanced durability
- Welded seal to IP68 for harsh environments
- Safe Overload: 150% of full scale
- Breaking Overload: 300% of full scale
- NTEP and OIML approved
- FM / ATEX / IECEx certified optional
Specifications
| Rated Capacities | 5 kg – 500 kg |
|---|---|
| Full Scale Output | 2.0 mV/V ± 0.25% |
| Zero Balance | Cap. ≤20 kg: ± 0.05 mV/V Cap. >20 kg: ± 0.02 mV/V |
| Deflection at Emax | 0.27 – 0.33 mm |
| Non-linearity | < ± 0.017% |
| Repeatability | < ± 0.017% |
| Hysteresis Error | < ± 0.017% |
| Creep in 30 min. | < ± 0.023% |
| Input Resistance | 400 Ω ± 20 |
| Output Resistance | 350 Ω ± 3 |
| Element Material | 17-4PH Stainless Steel |
| Recommended Excitation | 10V (15V Maximum) |
| Insulation Resistance | >2 [50V DC] GΩ |
| Compensated Temperature Range | -10°C to 50°C / 14°F to 122°F |
| Safe Overload | 150% of full scale |
| Breaking Overload | 300% of full scale |
| Seal Type / IP Rating | Welded Seal / IP68 |





