특징
- Rated capacities: 5 kg – 500 kg
- 17-4PH stainless steel construction for enhanced durability
- Welded seal to IP68 for harsh environments
- 안전 과부하: 150%의 풀 스케일
- 과부하 돌파: 300%의 풀 스케일
- NTEP and OIML approved
- FM / ATEX / IECEx certified optional
사양
| 정격 용량 | 5 kg – 500 kg |
|---|---|
| 풀 스케일 출력 | 2.0 mV/V ± 0.25% |
| 제로 밸런스 | Cap. ≤20 kg: ± 0.05 mV/V Cap. >20 kg: ± 0.02 mV/V |
| Deflection at Emax | 0.27 – 0.33 mm |
| 비선형성 | < ± 0.017% |
| 반복성 | < ± 0.017% |
| 히스테리시스 오류 | < ± 0.017% |
| Creep in 30 min. | < ± 0.023% |
| 입력 저항 | 400 Ω ± 20 |
| 출력 저항 | 350 Ω ± 3 |
| 요소 재질 | 17-4PH 스테인리스 스틸 |
| 추천 흥분 | 10V(최대 15V) |
| 절연 저항 | >2 [50V DC] GΩ |
| 보정 온도 범위 | -10°C ~ 50°C / 14°F ~ 122°F |
| 안전한 과부하 | 150%의 풀 스케일 |
| 과부하 차단 | 300%의 풀 스케일 |
| 씰 유형 / IP 등급 | Welded Seal / IP68 |





