Features
- Material: Stainless steel; Aluminum, Clear Anodized
- Rated Capacities: 30kg, 50kg, 100kg, 150kg, 200kg, 500kg, 1t, 2t, 5t
- Full Scale Output: Cap.≤30kg: 1.0mV/V±20%; Cap.≥50kg: 1.5mV/V±20%
- Safe Overload: 150% of full scale
- Breaking Overload: 300% of full scale
- IP Rating: IP66
Specifications
| Rated Capacities | 30kg, 50kg, 100kg, 150kg, 200kg, 500kg, 1t, 2t, 5t |
|---|---|
| Full Scale Output | Cap.≤30kg: 1.0mV/V±20%; Cap.≥50kg: 1.5mV/V±20% |
| Full Scale Output | 1.0mV/V±20% |
| Zero Balance | ± 0.03mV/V |
| Non-linearity | < ± 0.5% |
| Repeatability | < ± 0.3% |
| Hysteresis Error | < ± 0.5% |
| Creep in 30 minutes | < ± 0.5% |
| Input Resistance | 375Ω ±25Ω |
| Output Resistance | 350Ω ± 3Ω |
| Recommended Excitation | 10V (15V Maximum) |
| Insulation Resistance | > 2GΩ (50V DC) |
| Compensated Temperature Range | –10°C to 50°C/14°F to 122°F |
| Service Temperature Range | –30°C to 70°C/-20°F to 160°F |
| Storage Temperature Range | -50°C to 85°C/-58°F to 185°F |
| Safe Overload | 150% of full scale |
| Breaking Overload | 300% of full scale |
| Seal Type | Environmentally sealed |
| IP Rating | IP66 |

