Features
- Rated capacities: 1Klb – 200Klb / 500kg – 100t
- Alloy steel construction with powder coating
- TENSLINK™ patent design
- IP67 rated for harsh environments
- Wireless transmission range up to 75m (unobstructed)
- Up to 100 hours battery operation
- Max. Safety Load: 200% of full scale
- Ultimate Load: 500% of full scale
- CE / RoHS certified
Specifications
| Rated Capacities | 1Klb – 200Klb / 500kg – 100t |
|---|---|
| Division |
500kg / 0.1kg 1t / 0.2kg 2t / 0.5kg 3t, 5t / 1kg 10t / 2kg 20t / 5kg 30t, 50t / 10kg 100t / 20kg |
| Combined Error | 0.03% |
| Max. Safety Load | 200% of full scale |
| Ultimate Load | 500% of full scale |
| Transmission Range | Up to 30m at lowest power setting; up to 75m at highest power setting, unobstructed |
| Rechargeable Battery Type | 3 × AA Alkaline batteries |
| Operation Time | Up to 100 hours at 20°C at the lowest power setting |
| Operating Humidity | <85% RH under 20°C [68°F] |
| Operating Temperature | -10°C to 50°C / 14°F to 122°F |
| IP Rating | IP67 |
| Enclosure | Alloy Steel, Powder Coating |





