Features
- Material: Aluminum, Clear Anodized
- Rated Capacities: 30kg, 60kg, 150kg
- Full Scale Output: 1mV/V ± 10%
- Safe Overload: 150%
- Breaking Overload: 300%
- IP Rating: IP66
- CE and RoHS certified
Specifications
| Rated Capacities | 30kg, 60kg, 150kg |
|---|---|
| Full Scale Output | 1mV/V ± 10% |
| Zero Balance | ± 0.02mV/V |
| Non-linearity | < ± 0.017% |
| Repeatability | < ± 0.017% |
| Hysteresis Error | < ± 0.017% |
| Creep in 30 minutes | < ± 0.023% |
| Input Resistance | 415Ω ± 15Ω |
| Output Resistance | 350Ω ± 3Ω |
| Element Material | Aluminum, Clear Anodized |
| Recommended Excitation | 10V (15V Maximum) |
| Reference Max. Platform Size | 400mm x 400mm |
| Insulation Resistance | > 2GΩ (50V DC) |
| Nominal Temperature Range | –10°C to 40°C / 14°F to 104°F |
| Safe Overload | 150% of full scale |
| Breaking Overload | 300% of full scale |
| Seal Type / IP Rating | Environmentally Sealed / IP66 |

