Features
- Rated capacities: 1t – 100t
- Stainless steel casting construction
- IP68 / IP69K rated for harsh and washdown environments
- Wireless transmission range up to 75m
- Up to 100 hours battery operation on 3 x AA alkaline batteries
- Available in 433 MHz and 915 MHz frequencies
- Safe Overload: 200% of full scale
- Breaking Overload: 400% of full scale
- RoHS compliant
Specifications
| Rated Capacities | 1t – 100t |
|---|---|
| Division | 1t–10t: 1:5,000 | 20t: 1:4,000 | 30t: 1:3,000 | 50t–100t: 1:5,000 |
| Max. Safety Load | 200% F.S. |
| Ultimate Load | 400% F.S. |
| Enclosure | Stainless Steel Casting |
| Transmission Range | Up to 30m (lowest power setting) / Up to 75m (highest power setting), unobstructed |
| Operation Time | Up to 100 hours at 20°C at the lowest power setting |
| Rechargeable Battery Type | 3 x AA Alkaline batteries |
| Operating Temp. | -10°C to 40°C / 14°F to 104°F |
| Operating Humidity | <85% RH under 20°C [68°F] |
| IP Rating | IP68 / 69K |




