Features
- Rated capacities: 125kg – 10t
- Alloy steel construction with nickel plating
- Environmentally sealed to IP66 (≤250kg) / IP67 (≥500kg)
- Safe Overload: 150% of full scale
- Breaking Overload: 300% of full scale
- NTEP and OIML approved
- FM / ATEX / IECEx certified optional
Specifications
| Rated Capacities | 125kg – 10t |
|---|---|
| Full Scale Output | 125–500kg, 10t: 2.2 mV/V ± 0.25% 1t–5t: 2.2 mV/V ± 0.05% |
| Zero Balance | ± 0.02 mV/V |
| Non-linearity | < ± 0.017% |
| Repeatability | < ± 0.017% |
| Hysteresis Error | < ± 0.017% |
| Creep in 30 min. | < ± 0.023% |
| Input Resistance | 385Ω ± 15 |
| Output Resistance | 350Ω ± 3 |
| Element Material | Alloy Steel, Nickel Plated |
| Recommended Excitation | 10V (15V Maximum) |
| Insulation Resistance | >2 [50V DC] GΩ |
| Compensated Temperature Range | -10°C to 50°C / 14°F to 122°F |
| Safe Overload | 150% of full scale |
| Breaking Overload | 300% of full scale |
| Seal Type / IP Rating | Environmentally Sealed / IP66 (Cap. ≤ 250kg) Environmentally Sealed / IP67 (Cap. ≥ 500kg) |

