Features
- Rated capacities: 1Klb – 200Klb / 0.5t – 100t
- Super thin, very low profile, excellent for limited space applications such as tank, hopper and silo weighing
- High grade stainless steel, hermetic seal, IP68/IP69K
- Allows for 360° thermal expansion
- Uplift protection and side load protection
- No need assembly before installation
Specifications
| Rated Capacities | 1Klb – 200Klb / 0.5t – 100t |
|---|---|
| Full Scale Output | 3.0 mV/V ± 0.25% |
| Zero Balance | Cap. 1Klb–2.5Klb / 0.5t–1.2t: ≤ ± 0.04 mV/V Cap. ≥ 5Klb / 2.5t: ≤ ± 0.02 mV/V |
| Non-linearity | Cap. 1Klb–2.5Klb / 0.5t–1.2t: < ± 0.05% Cap. 5Klb–50Klb / 2.5t–25t: < ± 0.1% or < ± 0.3% Cap. ≥ 100Klb / 50t: < ± 0.3% |
| Repeatability | < ± 0.05% |
| Hysteresis Error | Cap. 1Klb–2.5Klb / 0.5t–1.2t: < ± 0.05% Cap. 5Klb–50Klb / 2.5t–25t: < ± 0.1% or < ± 0.3% Cap. ≥ 100Klb / 50t: < ± 0.3% |
| Creep in 30 min. | < ± 0.05% |
| Input Resistance | 700Ω ± 10 |
| Output Resistance | 700Ω ± 5 |
| Element Material | 17-4PH Stainless Steel |
| Recommended Excitation | 10V (15V Maximum) |
| Insulation Resistance | >2 [50V DC] GΩ |
| Thermal Expansion / Contraction or Minor Misalignment | Cap. 5Klb–10Klb / 0.5t–5t: 2mm Cap. 25Klb–200Klb / 12t–100t: 3mm |
| Compensated Temperature Range | 14°F – 122°F / -10°C – 50°C |
| Safe Overload | 150% of full scale |
| Breaking Overload | 300% of full scale |
| Up Lift Protection | 50% of full scale |
| Side Load Protection | 50% of full scale |
| Seal Type / IP Rating | Hermetic Seal / IP68/IP69K |





