Features
- Material: Nickle Plated Alloy steel
- IP Rating: IP67
- Weld Seal (IP68) & Lightning Protection version available (60Klb, 75Klb)
- NTEP 1:10 000 Class IIIL, Multiple Cell certified from 25Klb–125Klb
- OIML MAA C3, Y=7 500 certified from 11t–55t
- CE, RoHS and Ex(NEPSI) certified
- ATEX, FM, IECEx available upon request
- Interchangeable with multiple brands (see Interchangeable tab)
Specifications
| Rated Capacities | 10Klb, 20Klb, 25Klb, 40Klb, 50Klb, 60Klb, 75Klb, SE100Klb, 100Klb, 125Klb, 200Klb, 300Klb, 400Klb, 5t, 10t, 15t, 20t, 25t, 30t, 35t, 50t |
|---|---|
| Full Scale Output | 3mV/V ± 0.25% |
| Zero Balance | ± 0.02mV/V |
| Non-linearity | < ± 0.023% |
| Repeatability | < ± 0.017% |
| Hysteresis Error | < ± 0.023% |
| Creep in 30 minutes | < ± 0.023% |
| Input Resistance | 700Ω ± 10Ω |
| Output Resistance | 700Ω ± 5Ω |
| Element Material | Alloy Steel, Nickel Plated |
| Recommended Excitation | 10V (15V Maximum) |
| Insulation Resistance | > 2GΩ (50V DC) |
| Compensated Temperature Range | –10°C to 50°C / 14°F to 122°F |
| Safe Overload | 150% of full scale |
| Breaking Overload | 300% of full scale |
| Seal Type / IP Rating | Environmentally Sealed / IP67 |





