Features
- Material: Aluminum, Clear Anodized
- Rated Capacities: 20kg, 50kg, 60kg, LE60kg, 75kg, 100kg, LE100kg, 150kg, SE150kg, 200kg, SE200kg, 300kg, SE300kg, 400kg, SE400kg, 500kg, SE600kg, 750kg, 1t, 1.5t, 2t
- Full Scale Output: 2mV/V ± 10%
- Safe Overload: 150%
- Breaking Overload: 300%
- IP Rating: IP66
- 20kg-500kg: up to NTEP 1:5 000 Class III, Single Cell;
SE600kg-2t: up to NTEP 1:4 000 Class III, Single Cell - 20kg-30kg: up to OIML MAA C7.5, Y=20 000;
50kg-500kg: up to OIML MAA C6, Y=29 000;
SE600kg-2t: up to OIML MAA C4, Y=4 000 - CE, RoHS and Ex(NEPSI) certified
- ATEX, FM, IECEx available upon request
- Higher Accuracy Available: 108JA-A2
Specifications
| Rated Capacities | 20kg, 50kg, 60kg, LE60Kg, 75kg, 100kg, LE100kg, 150kg, SE150kg, 200kg, SE200kg, 300kg, SE300kg, 400kg, SE400kg, 500kg, SE600kg, 750kg, 1t, 1.5t, 2t |
|---|---|
| Reference Max. Platform Size ≤ 100kg | 460mm x 600mm |
| Reference Max. Platform Size (150-400)kg | 600mm x 600mm |
| Reference Max. Platform Size ≥ 500kg | 900mm x 900mm |
| Full Scale Output | 2mV/V ± 10% |
| Zero Balance | ± 0.02mV/V |
| Non-linearity | < ± 0.017% |
| Repeatability | < ± 0.017% |
| Hysteresis Error | < ± 0.017% |
| Creep in 30 minutes | < ± 0.017% |
| Input Resistance | 415Ω ± 15Ω |
| Output Resistance | 350Ω ± 3Ω |
| Recommended Excitation | 10V (15V Maximum) |
| Insulation Resistance | > 2GΩ (50V DC) |
| Temperature Effect on Sensitivity | < ±0.0012% of Cn/k |
| Temperature Effect on Zero Balance | < ± 0.0023% of Cn/k |
| Nominal Temperature Range | –10°C to 40°C/14°F to 122°F |
| Service Temperature Range | –18°C to 65°C/0°F to 149°F |
| Storage Temperature Range | -50°C to 85°C/-58°F to 185°F |
| Safe Overload | 150% of full scale |
| Breaking Overload | 300% of full scale |
| Seal Type | Environmentally sealed |
| IP Rating | IP66 |

