특징
- 1.0”, 6 digits, 7 segments, LCD display
- Tri-color backlight: green, red, and amber
- Indication of up to four units of measurements: kg, lb, oz and g
- Indication of gross, net, and tare
- Indication of stability and center of zero
- Easy wiring screw terminals
- Weight, peak, set point, and piece counting
- Password-protected setup and calibration menu
- Physical and electronic sealing with audit trail function
- Advanced analog, average, and digital filtering
- Two independent RS232 communication ports
- UL-approved external wall adapter
- Built-in lithium battery with internal charger
- Weatherproof stainless steel enclosure, NEMA4X / IP66
- Breather vent to avoid condensation inside
사양
| 전원 공급 장치 | AC adaptor, 100VAC to 240 VAC, 50-60Hz | Build-in 10,000mAH internal rechargeable lithium battery |
|---|---|
| 전력 소비량 | 120VAC @ 0.1A/12VDC @ 0.5A (10W AC/5W DC) typical |
| Excitation Voltage | 5V DC ± 5% |
| Number of load cells | Up to 4×350Ω; 8×700Ω |
| 입력 범위 | Up to 19mV/4mV/V |
| Sample Rate | 80 samples/second |
| 해상도 | 1,000,000 internal count, with 24bits resolution |
| Division | Legal for Trade 10,000d/20,000d |
| 용기 범위 | 100% Full Scale NTEP/MC/OIML |
| Communicate Interface | 2 x RS-232C |
| Working Humidity | 20% RH to 90% RH | 작동 온도 | -10°C to 50°C / 15°F to 120°F |
| Dimensions (W x H x D) | 9.1″ x 7.4″ x 3.0″(231 x 196 x 76mm) base included. |









